۲۱- چگونه بهترین كارايي را از هاردهاي IDE داشته باشیم !؟

امروزه بيشتر افراد از هاردهاي با ظرفيت بالا استفاده ميكنند. اگر شما يك هارد درايو IDE داريد ميتوانيد كاري كنيد كه بهترين كارايي را از آن داشته باشيد. همان طور كه ميدانيد اين هاردها ازدسترسي DMA پشتيباني ميكنند. DMA به هارد اين امكان را ميدهد كه در هنگام كار با برنامه هاي مختلف فشار كمتري به حافظه سيستم وارد آيد و قسمتي از هارد به كمك حافظه ميايد. با اين كار سرعت كار و كارايي هارد بسيار بالا ميرود همچنين فشار وارد بر CPU را نيز كاهش ميدهد.
براي فعال كردن اين قسمت ابتدا وارد
Device Manager شده و در ليست گزينه  IDE ATA/ATAPI Controllers  را انتخاب كنيد. سپس در زير شاخه آن گزينه Primary IDE Channel را انتخاب كنيد و روي آن دابل كليك كنيد.
حال وارد قسمت
Advanced Settings شده و در قسمت زير آن تنظيمات Device 0  و Device 1  را مشاهده كنيد. اگر جلوي Transfer Mode عبارت PIO Only  نوشته شده بود از طريق ليست كشويي آن را به DMA if available تغيير دهيد و روي OK كليك كنيد.
حال همين مراحل را براي
Secondary IDE Channel نيز تكرار كنيد. سپس در صورت نياز سيستم خود را Restart كنيد.
خيلي ها فكر ميكنند كه با انجام همين مراحل كار تمام  ميشود. اما در اينجا يك نكته ظريف ديگر نيز وجود دارد كه بايد رعايت شود. در كانالهاي
IDE قسمتي وجود دارد كه UDMA/66 ناميده ميشود. اين گزينه در حالت معمول غير فعال است. با فعال كردن اين قسمت ميتوان كارايي DMA را بسيار بيشتر كرد. براي فعال كردن اين قسمت مراحل زير را دنبال كنيد :
ابتدا از طريق
Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}


سپس در صفحه سمت چپ به دنبال كليد 
EnableUDMA66  بگرديد و سپس به آن مقدار 1 را اختصاص دهيد. اگر وجود نداشت يك كليد از نوع DWORD  به همان نام بسازيد و به آن مقدار 1 را براي فعال سازي اختصاص دهيد( براي غير فعال كردن ميتوانيد از مقدار 0 استفاده كنيد ) .  فعال بودن اين قسمت كارايي هارد را بسيار افزايش ميدهد بنابراين توصيه ميكنم حتما اين كار را انجام دهيد.

/ 13 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
pooya

سلام ... خوبی ..... خيلی نکته خوبی رو ياد دادی ..... به من هم سر بزن ..... غريب آشنا !

soheila

سلام دوست خوبم . خيلی ممنون من که هر وقت مشگلی داشته باشم ميام سراغ نوشته های تو که شايد بتونه بهم کمک کنه . در هر صورت مثل هميشه ازت ممنونم دوست خويم خسته نباشی. پيش منهم بيا. موفق باشی.

آرمان

سلام آقا مصطفی بازم کلی چیز یاد گرفتیم....مرسی ازت...

واثق

سلام . نکات جالبی بود اجرا ميکنم ببينم چقدر موثره

شيدا

ببين من کامنت های چند تا از پست هات رو چک کردم راست می گفتيا اصلا از من کامنت نيست! راستی سلام.....به هر حال مثل اينکه وبلاگ شما با من پدر کشتگی داره بهش بگو بچه خوبيم٬ باشيه؟

ریحانه*نیما/سکوت

سلام به دوست مهربون خودم.....اميدوارم که خوب باشيد....مثل هميشه درسهای خوبی دادی..مرسی..ولی برای من بايد کلاس خصوصی بگذاري باهشه!

سهیل

سلام - مرسی از اطلاعاتتون - اگر کامنت نگذاشيم ، نه اينکه نميخونيم ... باز هم بنويس . خوشحال ميشم

روح الله

سلام تبریک میگم وبلاگ خیلی مفیدی داری ... امیدوارم هر روز موفق تر از دیروز باشی بازم بهت سر میزنم بای

دریا

سلام.تاجایی که یادم میاد برای این نوشته کامنت گذاشته بودم.پس چرا نیستش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بی خیال...مهم نیست..مهم اینه که تو بنویسی و شاد باشی و پایدار

nahal

سلام ممنون از اينکه بهم سر زدی . بازم بهم سر بزن . آخهUp کردم . منتظرت هستم . نهال